Web Tasarım Ankara
VKM Group
 

Web Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarım, bir sitenin mükemmel bir görünüme sahip olmasından çok daha fazlasıdır. Maalesef ki birçok insan bunu bilmez ve ziyaretçinin albenisini çekecek basit bir tasarımdan ötesini veremez.

web tasarım neden önemlidir

Teknoloji çağını yaşadığımız şu zamanda siteler, hedef kitlenizle iletişim kurmakta çok büyük rol oynamaktadır. İnternet siteleri eğitim, kamusal bilgi, alışveriş, sağlık ve hatta hayatımızın her alanına entegre durumda olup önemli bir kaynaktır. Artık internet sadece bilgi aldığımız yerler değil bilgi paylaşımı da yapabildiğimiz interaktif alanlar haline gelmiştir. Öyle ki, Japon araştırmacılara göre bir web kullanıcısı aradığı şeyle ilgili saniyeler içinde fikir sahibi olabiliyor. Bu yüzdendir ki bilgiyi açıklayıcı ve net bir şekilde hedef kitleye iletebilmekte web tasarımının etkin rolü vardır.

Bir web tasarımı yapılırken Dünya Web Organizasyonu (World Wide Web Consortium- W3C) tarafından oluşturulmuş standartların yakalanması önemlidir. Bu standartlar internet sayfasının birçok platform içinden sıyrılıp kaliteli bir görünüme bürünmesini sağlar. Tasarımınız bu standartları sağlanamadığı takdirde sayfanız amacından sapmış olacak ve hedef kitlenizin size, sizin ise hedef kitlenize ulaşmanız zorlaşacaktır. 

Bu kurallar ayrıca sitelerin;

  • Daha hızlı yüklenmesini,
  • Yazılımının daha kolay geliştirilmesini,
  • Maliyetlerinin azalmasını,
  • Arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlar.

Kişiler ya da kurumlar, gelirlerini artırmak, alanları hakkında bilgi sunmak ya da eğlence amacıyla web site tasarımı yaptırma gereksinimi duyarlar. Dolayısıyla sitenizin tam anlamıyla alanınızda sizi başarıya götürmesini istiyorsanız tasarım yapılırken dikkate alınması bazı önemli noktalar vardır. Bunlar:

  • Menüler ziyaretçinin sayfalar arasında gezinmesini ve doğru bilgiye ulaşmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır,
  • Görsellik ve açıklamalar ziyaretçinin bulmak istediği şeyi (iş, ürün, bilgi vb.) tanıtabiliyor olmalıdır,
  • Size ulaşılacak iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta, fiyat teklif formu, bilgi formu vs.) tarayıcıda kolaylıkla bulunacak şekilde görünür olmalıdır,
  • Gereksiz bilgilerle tasarımda görüntü kirliliğine yer verilmemelidir,
  • Web sayfanızdaki içerikler, bilgiler veya resimler ziyaretçide okuma ve izleme isteği uyandırmalıdır.

Başarılı tasarımlar her zaman doğru renk kombinasyonları ve ziyaretçinin vakit kaybına uğramayacağı şekilde doğru yönlendirmeye (arama butonu, menü vs.) ve aranan şeye kolay ulaşılabilirliği içinde barındıran tasarımlardır. İyi bir dizayn sadece göze hitap etmekle kalmaz aynı zamanda ziyaretçinin sayfaya kolayca ulaşabilmesini ve sayfada kolayca gezmesini sağlar. Bu da ancak tasarımlarda doğru kodlar kullanılarak sağlanır.

Her bir tasarım özel bir amaca hizmet etmek ve amacına uygun olarak hazırlanmalıdır. Çünkü sayfaya gelecek olan her kişinin özel bir nedeni vardır ve bu sebeple tasarım ve yerleştirmeler insanların anlayabileceği ve özel bir hedefi olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Kişilerin siteyi ziyaretinde en önemli konulardan biri de yüz yüze görüşülüyormuş hissinin verilmesidir. Web tasarımını oluşturan elementler, kullanılabilirlik ve ulaşılabilirliği en yüksek seviyede olacak şekilde bir araya getirilmiş olmalıdır. Bu ulaşılabilirliği kolaylaştırırken, ziyaretçi tatminini artırır ve internet kazancınızı katlar. 

VKM Bilişim  Ankara uzman takımı optimizasyon çalışmalarıyla da arama motorlarında sizi layık olduğunuz üst sıralara taşır. 

VKM Satış Yönetmeni
Halime YOLCU

  İLETİŞİM : VKM Bilişim Tem. Yem. Gıd. Tur. Rek. San. Tic. Ltd. Şti. 
Macun Mah. 174. Cad. ATB İş Merkezi
G Blok No: 196-1, Yenimahalle / ANKARA
Ostim V.D - 8830325376
Tel: 0312 3975400, Fax: 0312 3875182
E-mail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  NEDEN BİZ ? %100 Fiyat ve Kalite Garantisi veren
firmamız, müşterilerinin ihtiyaçlarını çok iyi analiz
etmekte, ihtiyaca uygun çözümleri sağlamakta,
titizlikle ve zamanlamaya uygun olarak projeleri
sonuçlandırmaktadır.